Načrt strani| Povezave
Gradimo  živalim  prijazno  Slovenijo
Domača stran
Teme
Varuh pravic živali
Cerkev in živali
Revija
Mediji
Nakup
Akcije in shodi
Živalim prijazna živila
Forum
O društvu
Naročite se na brezplačne
e-novice društva!

Odjava

Forum
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Pregled zasebnih sporočilPregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Knjiga o vegetarijanstvu
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja

Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po forumu -> Vegetarijanstvo
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
ap1

Pridružen/-a: 20 Avg 2007 17:53

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 20, 2007 5:58 pm    Naslov sporočila: Knjiga o vegetarijanstvu Odgovori s citatom

Sem vsejedec, ki se zaradi zdravstvenih razlogov zanima za vegetarijanstvo. Začetnik torej. Prosim, če mi poveste naslov kakšne dobre knjige za začetek. Ker vegetarijanstva je toliko sort, da ne veš kaj je res (od ovo-lakto do presno-sadjejedcev - vsi trdijo, da imajo prav).

LP a
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo  
Nemo

Pridružen/-a: 16 Mar 2007 0:01
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 20, 2007 11:24 pm    Naslov sporočila: Re: Knjiga o vegetarijanstvu Odgovori s citatom

Živjo ap1. Kakšne stvari te pa zanimajo? Recepti? Kaj jesti in kaj ne? Kakšne vrste vegetarijanstva obstajajo? Vpliv hrane na organizem?
Mogoče kar "natresi" tvoja vprašanja in se bomo potrudili odgovoriti.
Za začetek ti priporočam da začneš z lakto-ovo vegetarijanstvom, torej da ne ješ mesa, ješ pa mleko in mlečne izdelke ter jajca.
ap1

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 21, 2007 12:06 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nekaj se dobi na internetu, ampak rad bi imel nekaj zgoščenega in podprtega z dejstvi. Osnovna dejstva o vegaterijanstvu in njegovem vplivu na človekovo zdravje. Smernice za prehranjevanje, ne recepte. Knjigo.

Kaj jesti in kaj ne?
Polnozrnati kruh ali raje pirin kruh ali nemški pumpernickel ali sploh ne kruha?
Surovo ali kuhano zelenjavo?
Razhudnikovke da ali ne?
Na mleko in mlečne izdelke imam alergijo, od kje potem dobiti beljakovine?

Dva meseca sem bil presno in ni bilo dobro.
Nato skoraj dve leti res veliko sadja, malo zelenjave in veliko oglj. hidratov, mesa občasno malo. In tudi ni bilo dobro. Sem postal čisto brez energije.

Zdaj jem vse razen mleka in se počutim veliko bolje.

Je torej vegetarijanstvo res najboljše?

LP ap1
Nazaj na vrh
Alice

Pridružen/-a: 28 Jan 2007 13:26
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 21, 2007 2:07 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hmmm..Andrej Goljat - Vegetarijanske jedi
Dobri recepri,dobra knjiga...sestavine se dobijo v vsaki trgovini.Se izplača. Smile
ap1

PrispevekObjavljeno: Sre Avg 22, 2007 8:45 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala. Še kakšen predlog za knjigo?
Nazaj na vrh
azbi

Pridružen/-a: 27 Maj 2007 19:52
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Sre Avg 22, 2007 4:58 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pojdi v knjižnjico pa naberi Wink

Ko sem sam ratal vegeterjanec se je to zgodilo čez noč. Rekel sem si, da ne bom več jedel mesa in res, vendar sem si rekel tudi, da bom sem in tja še jedel pršut. Po parih mesecih sem res poskusil košček pršuta in tako kot je šel v usta je šel tudi iz njih, zelo hitro. Meso mi sploh ne paše več.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo   MSN Messenger - naslov
Alice

Pridružen/-a: 28 Jan 2007 13:26
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sre Avg 22, 2007 5:44 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hehehe tako se govori Laughing Very Happy Very Happy Okus se čez čas spremeni.Tudi sama ne maram več jajc,mlečnih izdelkov (le še redko),a ni več isto!!
Bolj mi paše sojino mleko,tofu (dimljen..mmmm...),seitan itd. Boljši okus mi je....4 leta nazaj mi ne bi bil všeč..sedaj pa obožujem to hrano!!! Love You Love You Love You Love You Love You
Nemo

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 24, 2007 4:29 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ok, žal nimam časa in me sedaj nekaj dni ne bo, zato ti ne morem bolj natančno odgovoriti na tvoja vprašanja. Če pa potrpiš kaksnih 14 dni pa ti obljubim da ti odgovorim bolj natančno.
ap1 je napisal/a:
Smernice za prehranjevanje

Torej, načeloma naj bi užival stročnice, žitarice ter sadje zelenjavo.
Naj takoj povem da soja ni neko čudežno živilo ki "ima beljakovine" in jo je potrebno jesti do nezavesti če ne uživaš mesa. To preprosto ne drži. Soja je le ena od stročnic, prav tako kot fižol, člčerka, leča, grah in ostalo. Vse stročnice imajo veliko beljakovin in vsebujejo vse esencialne aminoskiline, ne le soja. Zato je vsako prenažiranje s sojo popolnoma nepotrebno. Vse stročnice vsebujejo približno 30% kalorj v obliki beljakovin. Imajo veliko mineralov kot je železo, cink, baker, itd.
Nato so tu žitarice. Poleg teh, ki jih že poznaš (žito, oves, proso itd) je tu še nekaj eksotičnih, kot je npr quinoa, amarant. Žitarice imajo priblizno 15% kalorijske vrednosti v beljakovinah, prav tako so bogate z železom in ostalimi minerali.
Zelenjava je pravi zaklad mineralov, verndar je energijsko zelo redka. To pomeni, da moraš za enako količino kalorij pojesti zelo veliko zelenjave. Sploh je dobra temnolistnata zelenjava (špinača, blitva zelena solata) ki ima ogromno železa. Tu spadajo tudi začimbe, kot npr. peteršilj in timijan ki imata prav nore količine mineralov (npr. timijan ima na kalorijo približno 50x toliko železa kot govedina).
Sadje je edina hrana ki ima manj beljakovin, okrog 6% kalorij. Ima pa veliko antioksidantov (prav tako kot zelenjava) in vitaminov. Pod sadje spada tudi lupinasto sadje, ki je precej kalorično gosto (lahko ga poješ manj za enako količino kalorij) in ima tudi več beljakovin (okrog 15%) in veliko mineralov.
Torej, na kratko:
1. Zaužiti moraš dovolj kalorij. Torej toliko hrane, da zadostiš kalorijskim potrebam. Osnovna napaka, ki jo ljudje naredijo pri prehodu na vegetarijansko je, da telo dobi premalo kalorij. Razlog pa je v tem, da je rastlinska hrana manj gosta (sploh če ješ veliko presne hrane, veliko sadja in zelenjave) in jo je treba fizično pojesti več (kar je dobro, saj pomeni da se težje rediš).
2. Čimveč kalorije, ki jih zaužiješ naj bo polnih, ne praznih. Torej čimmanj junk-fooda, a-la čips, alkohol, tortice itd.
3. Jej polnozrnate izdelke iz žitaric (kruh, riž itd), stročnice, zelenjavo (predvsem temnolistnato) in sadje.

ap1 je napisal/a:
Polnozrnati kruh ali raje pirin kruh ali nemški pumpernickel ali sploh ne kruha?

Kar se tiče kateri kruh, razhudnike in te zadeve pa ti jaz ne morem odgovoriti. Jaz namreč vse podatke črpam iz znanstvenih raziskav in moram priznati da škodljivosti razhudnikov ali vrst kruhov nisem zasledil.
Lahko ti le odsvetujem krompir, ker je to nutristično gledan eden najrevnejših živil sploh. Vsebije zelo malo hranilnih snovi tako da ga osebno prištevam kar med junk food.

ap1 je napisal/a:
Surovo ali kuhano zelenjavo?

Če je le možnost raje surovo. Če se pa odločiš za presnojedstvo pa še veliko bolj velja tisto kar sem zgoraj napisal o kalorijah. Tu pa zelo hitro lahko dobiš premalo kalorij, še posebej če se je tvoj organizem desetletja navajal na kuhano hrano ter na že prebavljeno rastlinsko hrano (meso).

ap1 je napisal/a:
Na mleko in mlečne izdelke imam alergijo, od kje potem dobiti beljakovine?

Torej, človek mora po znanstvenih dognanjih zaužiti približno 10% kalorjskega vnosa v obliki beljakovin. Torej moraš jesti hrano, ki ima v povprečju 10% kalorij iz beljakovin. Naj tu na hitro povem, da običajno podajajo beljakovine v odstotkih teže (npr. 100g fižola im 20g beljakovin) vendar je takošno označevanje nesmiselno, saj človeku ni določena hrana v kilogramih pač pa v kalorijah. In ker je predpisano koliko KALORIJ moraš pojesti in ne koliko kilogramov je tudi bolj smiselno da je vsebnost beljakovin (in tudi drugih snovi) opisana kot % kalorij (tako kot sem jaz zgoraj opisal vsebnost beljakovin v stročnicah, žitaricah in ostalih živilih). Torej, če potrebuješ 10% beljakovin lahko zgoraj vidiš, da imajo stročnice več kot dovolj beljakovin (približno 3x toliko kot jih rabiš). Mleko ima npr. le 22% beljakovin, tako da ta tvoja skrb da ti bo manjkalo beljakovin odveč.Žal nimam časa da bi šel bolj v detajle, če te kaj zanima vprašaj, ti odgovorim ko se vrnem.

ap1 je napisal/a:
Dva meseca sem bil presno in ni bilo dobro.

Kot sem omenil, zelo možno je, da ti je manjkalo kalorij, povrhu je 2 meseca veliko premalo da se bi tvoj prebavni sistem odvadil napol predelane hrane ki si jo užival.

ap1 je napisal/a:
Nato skoraj dve leti res veliko sadja, malo zelenjave in veliko oglj. hidratov, mesa občasno malo. In tudi ni bilo dobro. Sem postal čisto brez energije.

Brez da kaj več poveš (veliko ogljikovih hidratov? Kaj je to? Sadje in zelenjava imata prav tako veliko ogljikovijh hidratov. Kaj si ti pod tem mislil?) Vsekakor bi ti priporočal da bi užival še nekaj stročnic.

ap1 je napisal/a:

Tole je pa že bolj trditev kot vprašanje. Ima pa zelo kompleksen odgovor. Naj le povem, da od vseh načinov in režimov prehranjevanja, ki so jih opisovale raziskave v zadnjih 50 letih je vegetarijanstvo vedno brez izjeme prislo ven kot najbolj zdrav način. Kaj več pa lahko povem kasneje. Seveda se tudi vegetarijansko lahko nezdravo prehranjuješ, npr: da ješ samo čips in pivo. To je npr. popolnoma vegetarijansko ampak daleč od zdravega. Ali pa da si vegetarijanec in hujšaš s stradanjem (bi rad shujšal in poješ veliko premalo kalorij). Tudi to ni zdravo (tako kot vsako hujšanje s stradanjem).

No, toliko na brzino. Če te še kaj zanima pa kar vprašaj.
ap1

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 24, 2007 9:04 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nemo je napisal/a:
Ok, žal nimam časa in me sedaj nekaj dni ne bo, zato ti ne morem bolj natančno odgovoriti na tvoja vprašanja. Če pa potrpiš kaksnih 14 dni pa ti obljubim da ti odgovorim bolj natančno.

Uf, a tole je na brzino? Hvala za izčrpen odgovor. Prepričan sem, da bo koristil še komu.

Kar se tiče tvojega vprašanja glede moje prehrane - veliko ogljikovih hidratov - to so bili kruh, krompir, testenine, ajdova, prosena kaša, žganci in podobno. Tega sem pojedel res veliko. In sadja.

Hodim na bioresonančno terapijo in zdravilec pravi, da imam v črevesju razbohoteno kandido, ki se hrani s sladkorji. Sadje in OH (ki se razgradijo v sladkor) so torej idealna hrana zanjo in da sem zato tako brez energije. Po spremembi prehrane po njegovem nasvetu se sedaj res počutim bolje. (Ta nasvet je: nič sladkorja, tudi sladko sadje na minimum, zelo omejiti OH, važno je veliko zelenjave, potem lahko maščobe in pa meso 4x tedensko).

Prav sedaj pa začenjam s postom. Danes je četrti dan in se počutim zelo dobro.
Nazaj na vrh
ap1

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 24, 2007 9:53 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nemo je napisal/a:
ap1 je napisal/a:

Tole je pa že bolj trditev kot vprašanje. Ima pa zelo kompleksen odgovor. Naj le povem, da od vseh načinov in režimov prehranjevanja, ki so jih opisovale raziskave v zadnjih 50 letih je vegetarijanstvo vedno brez izjeme prislo ven kot najbolj zdrav način.

Tudi jaz berem razne študije in pričevanja, ki to trdijo. Po drugi strani pa mi lastna izkušnja (opisana v prejšnjih sporočilih) pravi drugače.

Prav tako me bega članek nekega tekača, starega nekje 65 let. Prešel je na vegetarijansko hrano, užival je tudi veliko beljakovin iz stročnic. Kljub temu so se mu čez čas med tekom pojavili problemi z bolečinami v sklepih. Ko je spet začel jesti meso, so bolečine izginile. (Vse je tudi strokovno utemeljil, zakaj naj bi bilo tako.)

Vprašanje: ali je možno, da se v kasnejših letih telo ni več možno prilagoditi na drugačno prehrano? Da si s prvimi leti prehranjevanja že določen za celo življenje? Tudi takšno trditev sem že prebral. (Sam sem sicer star 34.)

Kar pa se tiče tega - ali je vegatarijanstvo res najboljše - ni trditev, ampak resno vprašanje. Res je, da se za vegetarijanstvo resno zanimam, kar je za kmečkega sina že kar dosežek. Very Happy
Nazaj na vrh
pikapoka
Moderator

Pridružen/-a: 14 Mar 2007 8:49
Kraj: vransko

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 24, 2007 10:20 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdravljen, ap1!

Priporočala bi članke ali predavanja Sanje Lončar in njeno novo knjigo o kandidi. Predvidevam pa, da te stvari verjetno že poznaš... Glede literature se pa ne spomnim nobene take celostne knjige, imam pa cel kup internetnih člankov in virov... Pač vsak avtor ima svojo filozofijo...
Sama sem veganka-moja izkušnja je, da odkar sem črtala mleko in mlečne proizvode in zreducirala kruh, sem 100% bolj zdrava. Če ne bi doživela, ne bi verjela.
Nazaj na vrh
ap1

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 24, 2007 10:31 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Knjigo Sanje Lončar imam. Kar se interneta tiče, vzame veliko časa, poleg tega pa je tudi treba ločiti zrno od plev.
Nazaj na vrh
Nemo

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 17, 2007 4:46 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Evo, sem že nazaj, upam da si še z nami. Se opravičujem ker nisem mogel prej odgovoriti. Žal imam sedaj še manj časa kot prej, tako da še bolj na kratko.

ap1 je napisal/a:
Tudi jaz berem razne študije in pričevanja, ki to trdijo. Po drugi strani pa mi lastna izkušnja (opisana v prejšnjih sporočilih) pravi drugače.

Torej, kot sem omenil težko rečem zakaj praviš da si bil brez energije dokler ne bi videl kaj natančno si jedel. Kot vidim si jedel veliko, veliko, veliko žitaric, malo ali nič stročnic, veliko veliko sadja, zelo malo zelenjave, malo mesa... načeloma naj bi užival iz vsake skupine živil (stročnice, žitarice, sadje, zelenjava) dovolj. Če je ena skupina preveč zastopana načeloma ni preveč dobro.

Imam pa na to počutje komentar, ki je izključno le moje mnenje, zato ga prosim vzemi z rezervo. Namreč predvidevam, da tvoje počutje ni imelo neke medicinske osnove, saj v nasprotnem primeru bi mi sporočil tvoje stanje in bi ti lahko svetoval kaj jesti.
Kot verjetno veš ima telo neverjetne zmožnosti da se samo pozdravi, da vpliva na svoje notranje delovanje. Nekateri se z močno vero v neko stvar pozdravijo težkih bolezni (znanstveno dokazano je, da placebo deluje v veliko primerih, ko subjekt samo močno verjame da ima tableta učinek). Žal pa obstaja tudi druga plat te medalje. Telo ima namreč tudi možnost da si škoduje, če nekdo zelo verjame v to. In glede na to, kakšna propaganda se širi o vegetarijanstvu (da "ti manjka beljakovin", da ti manjka "cel kup drugih stvari", nekateri zdravniki brez prave osnove in znanja govorijo o vegetarijanstvu kot o "rizičnem" itd.) Če si zelo dojemljiv za takšne stvari in jih ne preveriš v literaturi (tako kot sem jih jaz) potem začneš temu res verjeti. Glede na to, da si tudi ti izrazil (popolnoma neutemeljeno in nesmiselno) skrb za beljakovine sklepam, da si tudi sam cilj takšne propagande in ji tudi vsaj delno verjemeš. In če to poslušaš vsak dan, in res verjameš da ti "nekaj manjka", je zelo verjetno da boš to tudi "občutil", še posebej če ta občutek nima neke medicinske podlage. Podobno kot so pri raziskavah s placebom subjektu dejali, da so mu dali močno pomirjevalo, in je potem začutil kako se umirja, postaja zaspan in brez energije. Kot pravim, to je samo moje mnenje.
Ne vem kaj naj mislim o kandidi ampak osebno sem mnenja, da če tu in tam poješ nekaj mesa ali pa ne na to ne more veliko vplivati.
Si med tem ko si jedel manj mesa kaj hujsal? Če je tako si verjetno pojedel premalo kalorij.

ap1 je napisal/a:
Prav tako me bega članek nekega tekača, starega nekje 65 let. Prešel je na vegetarijansko hrano, užival je tudi veliko beljakovin iz stročnic. Kljub temu so se mu čez čas med tekom pojavili problemi z bolečinami v sklepih. Ko je spet začel jesti meso, so bolečine izginile. (Vse je tudi strokovno utemeljil, zakaj naj bi bilo tako.)

No ja, do takšnih pričevanj sem izredno skeptičen. Za konkreten primer sem pa še dodatno skeptičen saj imajo tisti ki uživajo meso in živalske beljakovine veliko več sečne kisline v telesu, ki se nato odlaga v sklepih in so zato problemi s sklepi ravno pri mesojedih večji (npr. putika).
Glede na popolno-absolutno-totalno-grozljivo in naravnost šokantno neznanje praktično vseh ljudi o beljakovinah ter naravnost religiozno-fetišističen odnos do njih (sploh pa športnikov) sklepam, da se je tip prenažiral s sojo in podobnimi stvarmi, ker je hotel "zaužiti dovolj beljakovin". Kar je popolna in absolutna neumnost. Dovolj beljakovin dobiš tudi če ješ navaden suh kruh. Dobiš jih še preveč.
Če lahko bi te prosil da objaviš link na to njegovo obrazložitev, me res zanima kaj pravi. Lahko ti pa povem, da me razna pričanja in dokazovanja posameznikov ne prepričajo (ravno zaradi placebo efekta, pa morebitnih želj posameznikov da očistijo svojo vest tako da sebi in drugim dokazujejo da "brez mesa niso mogli živeti - čeprav so poskušali" itd.), edino merodajne so zame raziskave, in te skoraj brez izjem govorijo v prid vegetarijanstvu.

ap1 je napisal/a:
Vprašanje: ali je možno, da se v kasnejših letih telo ni več možno prilagoditi na drugačno prehrano? Da si s prvimi leti prehranjevanja že določen za celo življenje? Tudi takšno trditev sem že prebral. (Sam sem sicer star 34.)

Hm, no,na to temo žal ni veliko raziskav, je pa moje osebno mnenje, da na tem verjetno nekaj je, vendar ne tako dramatično kot ti pišeš. Še vedno se lahko "premisliš" kasneje v življenju, tako kot sem se jaz in mnogo drugih tule na forumu, očitno nismo bili "zaznamovani" za celo življenje. Verjetno pa je veliko veliko lažje, če se tako prehranjuješ že od rojstva, že zato ker se ti ni treba odvajati (kar je po pravilu vedno težje kot nečesa sploh ne začeti početi). In tudi zato se mi institucionalizirano posiljevanje otrok z mesom, kot je danes v Sloveniji, niikakor ne zdi sprejemljivo (prepovedani so npr. vegetarijanski vrtci do 3 leta - ravno v času ko se izoblikuje otrokov okus, propaganda raznih "uradnih" strokovnjakov itd.).

ap1 je napisal/a:
Kar pa se tiče tega - ali je vegatarijanstvo res najboljše - ni trditev, ampak resno vprašanje.

Kot sem že omenil, tu ni enostavnega odgovora, tako kot ga ljudje pričakujejo. Nobena prehrana ni idealna, vedno so lahko napake. Vendar so posledice napak pri mesojedi prehrani hujše, se večino pokažejo kasneje (ko je pogosto že prepozno za ukrepanje) in so smrtonosnejše kot so napake pri vegetarijanski prehrani. Kot sem že rekel, pivo in čips je čista veganska prehrana, pa ne bi bil posebno zdrav če bi jedel samo to. Poskrbet ije treba za tiste 3 ali 4 točke, ki sem jih navedel v mojem prejšnem postu.
Pa da pogledamo malo iz drugega zornega kota, kajenje. Kot veš je kajenje pribito na križ kot smrtonosno, škodljivo in sploh ne vem kaj vse. Vendar poznam osebno kadilce, ki so skadili 3 skatlice dnevno in mirno živeli do svojega 80 leta ter umrli zaradi starosti. Poznam pa (v moji družini 3) ki nikoli niso kadili, pa so umrli veliko mlajši od pljučnega raka. Bi se potem na osnovi teh opazovanj (podobno kot ti počneš) lahko vprašal: "je ne-kajenje res najboljše/dobro?" .... mislim da vsi poznamo odgovor na to vprašanje. In prav tako je z odgovorom na tvoje vprašanje. Upam da si razumel kaj sem hotel povedat.

ap1 je napisal/a:
Res je, da se za vegetarijanstvo resno zanimam, kar je za kmečkega sina že kar dosežek. Very Happy

Cool Smile to je pa res lepo. Jaz ti bom rade volje poskušal pomagati s kakšnimi odgovori, če te še kaj zanima kar vprašaj.
BojanD

Pridružen/-a: 21 Mar 2007 10:18

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 18, 2007 4:59 am    Naslov sporočila: Re: Knjiga o vegetarijanstvu Odgovori s citatom

ap1 je napisal/a:
Sem vsejedec, ki se zaradi zdravstvenih razlogov zanima za vegetarijanstvo. Začetnik torej. Prosim, če mi poveste naslov kakšne dobre knjige za začetek. Ker vegetarijanstva je toliko sort, da ne veš kaj je res (od ovo-lakto do presno-sadjejedcev - vsi trdijo, da imajo prav).

LP a

Iz osebnih izkušenj ti svetujem v branje knjigo (žal ni slovenskega prevoda) 80/10/10 :

Dr. Douglas Graham 80/10/10 Diet

Tole sem izvedel od osebe, ki se ji je zdravstveno stanje (tako kot meni) po upoštevanju "maščobne diete", ki jo propagira knjiga Sanje Lončar in ostali "Resnice in zmote o kandidi" poslabšalo in ki je premagala to "hudobno" kandido šele po zaslugi principov knjige 80/10/10:
"... naj bi obstajala dva načina, da se človek znebi kandide.
1. način je da izločimo vse sladkorje; in sicer za minimalno 6 mesecev
2. način da za kakšnih 14 dni izločimo vso hrano, ki ima visok delež maščob (oreščke, olja, avokado) ter jemo veliko sadja, zelenjave in predvsem zelene zelenjave. Kasneje pa z maščobami ne pretiravamo."

V knjigi 80/10/10 avtor Dr Douglas Graham pravi, da kandidiazo in sladkorno bolezen povzroča preveč maščob in da moraš maščobe zmanjšati na vsega 10%. Celo, da kandido z lahkoto ozdraviš v nekaj dneh z redukcijo maščob iz prehrane?! V knjigi "RESNICE IN ZMOTE O KANDIDI" pa pravijo, da moraš energijo namesto v OH poiskati v maščobah, ki naj prevzamejo 30 - 50% zaužitih dnevnih kalorij!? Dobil sem tudi nekaj tabel za dieto pri kandidiazi, kjer se priporoča med drugim tudi maslo, sire, smetano, jogurt, ribe ipd.; torej hrano živalskega izvora?
Vendar tudi v navodilu pri teh kapsulah Dida tm priporočajo poleg ukinitve OH, sladkorja, kvasa in alkohola dnevno uživanje živalskih beljakovin; priporočajo piščančje in puranje meso, ribe, jajca in fižol?
Vedno bolj verjamem, da je kandidiaza povezana z začetno stopnjo sladkorne bolezni, ki jo povzroča preveč maščob v hrani: maščobe povzročajo porast sladkorja v krvi (preuči metabolizem glukoze v telesu: maščobe ostajajo v krvnem obtoku in preprečujejo sladkorju (vsa hrana se slej kot prej pretvori v preprost sladkor - gukozo) da bi se absorbiral v celice; to potem prekomerno hrani kandido in povzroča, da se preveč razmnoži, po drugi strani pa strada celice da ne dobijo dovolj energije za optimalno delovanje ... ) in posledično bohotenje kvasovk rodu Candida!

O Kandidi, citiram knjigo 80/10/10 Diet, avtor Dr. Graham, str. 37 -39

"Fruit and Candida:
The candida issue is riddled with more misinformation than perhaps any other area in health care.. It requires a bit of unraveling to make sense of the true candida picture, as that is so much to be unlearned.
Candida is a form of yeast, an organism that naturally occurs in human blood. It is supposed to be there. This microbe consumes sugar for its food. As there is always sugar in blood (when diabetics check their sugar levels, they are actually monitoring the amount of sugar in the blood) there is always food for candida organism.

candida eats excess blood sugar
The size or "population" of the candida colony in the blood is directly determined by its food supply. If the blood-sugar levels are always at a normal level, so is the size of candida colony that lives in the blood. When the sugar we eat leaves the blood to be distributed and used by the cells of the body, any excess yeast quickly dies off, as it is supposed to.
Should blood-sugar level rise however, the candida organisms multiply rapidly ("bloom") as they consume the excess sugar. Once they have done so and blood-sugar levels come back to normal, so does the candida microbes. This ebb and flow happens as normal part of human physiology and causes no health problems or uncomfortable symptoms.
If fat levels stay chronically elevated due to a fat rich diet, sugar remains in the bloodstream and feeds the large candida colonies instead of feeding the 18 trillion cells of the body. Starved for fuel, these cells can no longer metabolize energy. You become tired, and feel rundown.
It is important to understand the implications of a rise int the blood-sugar level. If the body is not able to reestablish normal blood-sugar levels, a dangerous situation exists. The only mechanism that remains for bringing the blood sugar back down is the candida.
he candida microbe in our blood is actually a life-saving organism, one that we do not ever want to eradicate. It functions as another backup system- as safety valve that helps to bring the blood-sugar level back down t o normal in the event that the pancreas and the adrenal fail at doing so.

Causing Our Own Candida
As i have described, most people create the conditions that cause pancreatic and adrenal fatigue constantly throughout the day and at every meal. It is therefore no surprise that candida issues plague people until they actually change their lifestyle habits. Outbreaks of candida are your wakeup call-a warning that your system is rapidly approaching diabetes, and that you would do well to drastically curtail your fat consumption or face dire health consequences.
Once again, the standard advice from the health community, traditional or alternative, tends to be seriously off base. Comprehending only symptomology and not the underlying fat-based cause, they tell us to avoid all sugar, including fruit. But fruit consumption did not cause the candida problem, and avoiding it will not address the real issue.
Granted, once you have gotten yourself into the candida quandary by overcoming fat, eating sweet tasting fruits may seem to exacerbate your problem. But eliminating fruit will not remove the cause of your problem, just the symptoms. In teh presence of too much fat in the blood, even a small amount of sugar, from any source, can result in abnormally high blood-sugar levels. Furthermore. to the extent that conscious attempts to lower blood sugar succeed, you feel tired. Trying to eliminate candida by controlling a blood sugar problem inevitably fails, which is why we see thousand of people battling candida for year without lasting success.
Because all carbohydrate, fat, and protein that we eat is converted to simple sugar (glucose) if it si to be used by the cells for fuel, the way out of this cycle is not to eat less sugar, but to consume less fat. When fat levels drop, the sugars starts to get processed and distributed again, and the yeas levels drop because there is no longer excess sugar available for it to eat .
The candida microbe is extremely short lived. If folks suffering from candida would simply follow a low-fat diet, most of them would find that their candida issues were completely gone in a matter of just a few days. Of course, they may still have the underlying pancreatic and adrenal fatigue issues to resolve. Health comes only from healthful living. "

ap1

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 01, 2007 9:00 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

@Nemo: hvala spet za dolg odgovor. Všeč mi je tvoje videnje in podajanje stvari, ne gledaš črno-belo in ne reagiraš agresivno.

@BojanD: Kaj vem, kaj bi s to kandido - meni se je po navodilih Lončarjeve stanje izboljšalo in če malo z distanco oz. rezervo berem prehranska navodila iz njene knjige, pridem do vegetarijanstva.
Priporoča - nehat sladkor, zmerno sadja, veliko zelenjave, zmanjšat škrob, meso je prijatelj kandide - to vse napeljuje k vegetarijanstvu. Edino kar seka ven, je količina maščob.

Pa pri meni ni glavni problem kandida, glavni je luskavica (pa še kaj), ampak jest mislim, da je to vse povezano. Tudi s premalo gibanja.

lp ambrož
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po forumu -> Vegetarijanstvo
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 3

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu