Načrt strani| Povezave
Gradimo  živalim  prijazno  Slovenijo
Domača stran
Teme
Varuh pravic živali
Cerkev in živali
Revija
Mediji
Nakup
Akcije in shodi
Živalim prijazna živila
Forum
O društvu
Naročite se na brezplačne
e-novice društva!

Odjava

Forum
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Pregled zasebnih sporočilPregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

vegetarijanstvo in otroci
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja

Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po forumu -> Vegetarijanstvo
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
ingrid*

Pridružen/-a: 19 Mar 2007 11:34
Kraj: Nova Gorica

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 19, 2007 11:53 am    Naslov sporočila: vegetarijanstvo in otroci Odgovori s citatom

septembra bo moj triletni otrok šel v vrtec in sem zelo zaskrbljena glede prehrane (doma smo iz nove gorice in tukaj je vegetarijanstvo tabu). v vrtcu so rekli, da mu pač ne bodo dali mesa, kaj pa če ga bo sam želel? pri trh letih je še premajhen, da bi lahko razumel kaj meso sloh je. če bi vsaj bil še kakšen otrok , ki je vegetarijanec z njim v skupini... bojim se, da se mu bo meso všeč in da se bo navadil... kaj mi svetujete?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo  
boris_kolar
Moderator

Pridružen/-a: 11 Mar 2007 12:53

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 19, 2007 12:37 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

V vrtcu bi moralo biti poskrbljeno za otroke z raznovrstnimi dietami. Pred vpisom v vrtec se splača spoznati kakšno vzgojiteljico iz tega vrtca in jo naprositi, naj preveri da je prehrana res vegetarijanska. Če bi odziv kazal na nerazumevanje, bi dodal še kakšne dvoumne izjave, npr: "moj otrok ima močno reakcijo na meso", "mesa absolutno ne sme jesti", ali "meso mu škoduje, zato mu ga ne dati". Vse te izjave so pravzaprav resnične tudi za zdravega otroka, a sem prepričan da jih bo vsak razumel kot da gre za resne zdravstvene razloge Wink

Čez kakšna 2-3 leta pa bi že lahko razumel zakaj mesa ni spodobno jesti. Čim prej mora razumeti, kako nastane meso (krvave podrobnosti lahko na začetku izpustiš) in zakaj vegetarijanstvo zmanjšuje količino nasilja nad živalmi. Tudi jaz sem v otroštvu jedel meso, pa sem kasneje (potreboval sem kar dolgo časa) vseeno uspel razviti višje etične vrednote in prav zaradi etičnih razlogov sem postal vegetarijanec.
Nazaj na vrh
ingrid*

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 19, 2007 8:37 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

glede izjav o raznih alergijah in podobno ni tako enostavno, ker v vrtcu potrebujejo zdravniško potrdilo da je alergičen (žal ne poznam nobenega zdravnika iz okolice nove gorice, ki bi podpiral vegetarijanstvo). v vrtcu ti naredijo vegetarijanski obrok samo po njihovi dobri volji... sicer pa da glede malice ni problema, bi pač namesto salame dali marmelado ali maslo. odločili smo se, da ga bomo dali samo za polovični čas, tako da bo jedel tam samo malico.
nevegetarijanci na splošno ne razumejo kaj je vegetarijanstvo. večina bi jih samo pobrala meso iz juhe in to je to. da o jajcih niti ne govorimo. kako naj jim zaupam?
kaj je meso mu pomalem govoriva že od enega leta, to da ubijejo živali pa ne more sprejeti, je prekruto da bi lahko razumel. nikakor mi ne gre dol, da bi mojemu sinu dali jesti trupla.
upam lahko samo to, da že sam dovolj razume in da ne bo želel imitirati drugih otrok.
tudi sama sem vegetarijanka (veganka) iz etičnih razlogov.
Nazaj na vrh
Nemo

Pridružen/-a: 16 Mar 2007 0:01
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 20, 2007 6:02 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja, žal smo v Sloveniji precej precej za časom, kar se tiče vegetarijanstva in otrok, da ne govorimo veganstva. Pri nas še vedno precej zdravnikov (da ne rečem kar večina) veruje v naravnost fetišistične nadnaravne moči mesa in z raznoraznimi izgovori strašijo starše, da bi jih prisilili v "naraven" način prehranjevanje. O kakšni pomoči s praktčnimi nasveti niti govora. Ne morem se znebiti, kot da komaj čakajo, da bo s kakšnim vegetarijanskim otrokom kaj narobe, da ga bodo spet pribili na križ.

No, predlagam, da sprintaš uvodno stran tegale mnenja ADA. ADA je ameriška dietetična organizacija, ki je v ZDA glavna avtoriteta kar se tiče prehrane. Spodnje mnenje je sestavljalo veliiko število prehranskih strokovnjakov (verjetno je to poročilo sestavilo nekajkrat toliko strokovnjakov, kot jih v naši celi državi premoremo):
http://www.eatright.org/cps/rde/xchg/ada/hs.xsl/advocacy_933_ENU_HTML.htm

in s precej vidno barvo označiš sledeča stavka:
1. Well-planned vegan and other types of vegetarian diets are appropriate for all stages of the life cycle, including during pregnancy, lactation, infancy, childhood and adolescence.

in pa:
2. Dietetics professionals have a responsibility to support and encourage those who express an interest in consuming a vegetarian diet.

Potem jim pa odneseš v vrtec in jih vprašaš, zakaj se njihovo mnenje tako razlikuje od tega.

Resno me pa zanima, če lahko v vrtcu izveš, zakaj ne dovolijo vegetarijanske hrane oroku, ki je vegetarijanec? Kaj je vzrok? Je to njihova poslovna odločitev ali ima država kaj pri tem? Če ima, katero ministrstvo? Poskušaj izvedeti čimveč.
Nazaj na vrh
ingrid*

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 20, 2007 2:34 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

dobro si napisal o zdravnikih, na srečo na moje odločitve nimajo nobenega vpliva.

glej, mislim da za vrtce ni toliko problem to, da vegetarijanski način prehrane ne bi bil zdrav, ampak to, kako bodo otrokom povedali zakaj nekateri ne jejo mesa (pa ne samo mesa...),
kaj bodo rekli otroku, če bo gledal na krožnik drugega otroka, na katerem bo salama, kaj bodo rekli otroku vegetarijancu v primeru, če bi želel poskusiti meso in predvsem kaj bodo rekli ostalim otrokov v primeru, če tudi oni ne bi več hoteli mesa. nevegetarijanci enostavno ne razumejo v čem je problem, ne razumejo, da mi trupel ne uvrščamo pod hrano.
saj ni da ne dovolijo vegetarijanske prehrane, ti pa delajo probleme. glede malice ne bi smelo biti večjih težav, na kosilu pa si ga ne bi upala pustiti...
moralo bi biti čimveč vegetarijanskih vrtcev oz. vsaj oddelkov z vegetarijansko prehrano, tako da otroci niti ne bi prišli v stik s trupli brutalno ubitih živali.
Nazaj na vrh
Nemo

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 21, 2007 3:39 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja, popolnoma razumem tvojo skrb. Tudi jaz imam malo punčko, ki je vegatarijanka (1,5 leta je stara). Meni večji problem kot vrtec prestavljajo stari starši. Ker jo velikokrat pazijo, se je na njih precej navezala. In bojim se, da bi svoj vpliv, ki ga bodo nanjo imeli kasneje, izkoristili za "implantiranje" kakšnih neumnih misli.

No, ampak nekako imam zaupanje, da bo moj otrok dovolj sočuten, da bo razumel v čem je problem pobijanja za hrano.

Imam tudi prijatelje, ki imajo že starejše otroke, ki so podobno kot tvoi hodili v mesojedi vrtec, pri starih starših so jim vedno vsiljevali meso, pa sta se kljub temu oba odločila, da ne bosta jedla mesa. In ga tudi nikoli nista. Nekajkrat sta celo to ponosno razlagala drugim.

Mislim, da otroci precej bolje in hitreje dojamejo point vegetarijanstva. Razlog je pa v tem, da starejši ko so ljudje, bolj si polnijo glavo z raznoraznimi izgovori, katerih osnovni namen je, da sami sebe (in ostale) prepričajo, kako nekako "morajo" jesti meso in tako zamaskirajo občutek sočutja, ki jim v notranjosti na ves glas tuli, da delajo narobe. Zato tudi večina mesojedih tako zelo agresivno napade vegetarijance, čim nanese na to temo. Bojijo se namreč, da bi jim "odpihnili" te zaščitne izgovore.

Torej, po moje otroku večkrat povej, kaj je meso, najprej na lep način. Mislim da bo razumel.
Nazaj na vrh
matja

Pridružen/-a: 23 Mar 2007 14:51

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 23, 2007 4:09 pm    Naslov sporočila: Pozdrav! Odgovori s citatom

Živjo Ingrid in ostali. Imam dva otroka, eden ima 12, drugi 4 leta. Oba obiskujeta vzgojnoizobraževalno institucijo. Prvi je dal skozi vrcec in malo šolo, danes je v devetletki, drugi je v vrtcu od tretjega leta. Oba sta vegetarijanca že od pikice v trebuhu. Oba sta že zelo zgodaj opazila, da mi ne jemo živali. In ker sta oba velika ljubitelj živali, jima je logočno, da pujsov, kravic, pišk, psov, muc itd, ne jesta. V vrtcu sem povedala, da mi živali ne jemo, da pa malemu lahko dajo to zadevo, če bo izrazil z besedami takšno željo. Nikdar ni izrazil želje po mesu, ne starejši, kateremu sem ravno tako pustila možnost izbire, seveda pa ves čas vesta kakšne so žive živali in, da nekateri ljudje pač to jedo, tako kot nekateri pijejo pivo in vino ali kadijo ali tepejo male otroke, eni pa ne. Ne obremenjujem ne sebe ne otrok s filozofijo. Mi pač raje vidimo žive živali, in skušamo spoštovati tudi tiste, ki še ne čutijo, da je žival tudi bitje ki ima srček in ljubezen in vse ostalo. Mali je večkrat razlagal ostalim otrokom da on živali ne je,vprašal je zakaj oni jedo in sploh ima navado, da vsake novega znanca kaj kmalu vpraša, če je živali. Skušam mu razložiti, da to niti ni tako pomembno, da so ljudje lahko plemeniti in prijazni tude če jedo živali in, da nekateri pač ne vidijo, da bi bilo bolje gledati živali, kot jih jesti, da pa bodo nekoč morda tudi drugi razumeli, da žival tudi rade letajo svobodne naokrog. No večji je ves čas jedel obroke brez mesa, ker je tako želel, mali pa se je odločil, da ne bo jedel v vrtcu. Imamo možnos,da je doma saj moja služba omogoča , da sem veliko doma. Zdaj hodim po njega pred kosilom. Nikdar pa nisem imela težav z vzgojiteljicami ali učiteljicami, pač pa mi res ni uspelo doseči vegetarijanskih malic, ki jih je zahteval starejši. Je malo bolj revolucionaren in se rad postavlja s svojo drugačno prehrano. Kadarkili pa je šel na letovanje s šolo je imel normalno brezmesno prehrano. Zadnja leta tudi sicer jemo veliko presne hrane in pijemo zelenjavne sokove, oba sta zdrava, zdravniki vedo kako jemo, nam ne solijo pameti mi pa njim ne. Menim, da moraš otroku preprosto povedati da živali ne ješ. ker jih imaš rada in in se lahko sam odloči kako bo. Ker je takšne hrane navajen, najbrž ne bo čutil potrebe po mesu. Vsako vsiljevanj načel in čustev, ki niso lastna pa dolgoročno tako ali tako ne obrodi sadov. matja
Nazaj na vrh
ingrid*

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 23, 2007 10:38 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

modre besede. imaš prav glede vsiljevanja, na tak način bi samo vedno bolj želel prepovedan "sadež". enkrat je videl reklamo za kinder pingui (ki vsebuje jaca v prahu) in si je to želel in tudi dobil, ko je ugriznil, je rekel, da je dobro in vprašal zakaj so dali notri jajca in da ne bo več tega jedel. no, glede jajc ne bi delala panike, meso je pa nekaj drugega...
ne bi bila rada fanatik, želim samo dobro za svojega otroka in da bi razumel kaj je meso. malo se mu bojim govoriti o ubijanju živali, ker je zelo občutljiv in ko mu kaj takega omenim noče tega sprejeti, ne more verjeti. upam, da tudi moj otrok ne bo želel jesti mesa, samo če pomislim da bi jedel trupla, me je groza.
sem malo vznemirjena, ker ne vem kako bo reagiral septembra v vrtcu (kjer bo prišel v bližji stik z raznimi salamami), vem pa da si s tem vzgojiteljice ne bodo delale nobenih problemov in da mu ne bodo rekle da je bila tista šunka nekoč ljubka živalca, pač pa da je to hrana in da to vsi jejo...
upam, da se motim.
Nazaj na vrh
Nemo

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 25, 2007 11:02 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Težava ki jo pri otrocih vidim pa je mogoče tudi kasneje. V letih, ko otrok odraste in se nagonsko začne upirat svojim staršem. Tu vidim priložnost za razne zafrustrirane mesojedce (mogoče sorodnike, mogoče otrokove prijatelje) ki bi zaradi lastne slabe vesti usmerili takšno upiranje tako, da bi otroka prepričali da začne jesti meso.

Primer: prijateljevega sine (sicer je star šele 4 leta) je nek znanec na skrivaj (slučajno sem preslišal ta pogovor) na samem prepičeval, naj poskusi salamo, da kako je dobra in da bo bolj močen, če jo bo jedel, in da je reva, če tega ne bo jedel....Nekateri mesojedci namreč zdrave vegetarijance vidijo kot ekstremno grožnjo sebi, saj je že naš obstoj sam po sebi dokaz, da mesa ni treba uživat, kar popolnoma sesuje njihove izgovore. Sploh pa če so popolnoma zdravi tudi otroci, ki so popolnoma normalno odrasli brez mesa.

Ima mogoče kdo kakšno izkušnjo s starejšimi otroci? Kako sprejemajo takšne pritiske okolice?
Nazaj na vrh
matja

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 29, 2007 8:07 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

ja, moj najstarejši ima 12 let. V sorodstvu imamo prepričane mesojedce zdravniškega foha. Ampak, kot sem rekla, nima težav z odbijanjem skrivnih prepričevalskih napadov, so pa pogosti taki napadi. Moj enostavno presliši, kasneje pa seveda doma pove, kaj so mu govorili. Največkrat ne reagiram, včasih pa sorodnikom pripomnim, da se jaz ne vmešavam v njihov način oni pa se naj ne v našega. Je pa tako, če je ljubezen do življenja in živih živali prisotna v srčku, pa naj bo še tako mali ali pa najstnik, potem znajo otroci odbiti take napade na njihovo integriteto, Sicer je pa z vsem tako, kakršnekoli vrednote že otroku skušamo dati starši, dokler jih ne ponotranji, ne štejejo nič. Morda se v puberteti kaže odklon od vrednot, tudi že ponotranjenih, vendar se v kasnejših letih hormoni umirijo in običajno otroci kot odrasle osebe živijo vrednote, ki so jih v njih posejali starši. Zatorej je odveč preveč načrtovati, kako se čemu izogniti, Bolje je na iskren in otroku razumljiv, glede na starost, način povedati da so živali tako kot ljudje, imajo veselje in žalost in ljubezen.. Ampak veliko ljudi tega ne razume in zato jih jedo, ker so jim tako hrano pač dali že njihovi starši. Sama vedno povem otroku, da bodo ljudje nekoč gotovo to razumeli, eni pač kasneje, morda res ne čisto vsi, ampak večina pa. Čeprav je to v resnici iluzorno, pa tako rečem zato, da ne bi otroci čutili stisk ob tem, ker drugi jedo živali. Tako lažje sprejemajo druge in njihovo drugačnost.
Nazaj na vrh
Nemo

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 30, 2007 1:32 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

matja je napisal/a:
V sorodstvu imamo prepričane mesojedce zdravniškega foha.

Ja, ti so najhujši. Mislijo da vedo o prehrani vse, na medicinski fakulteti pa o prehrani niso izvedeli praktično nič, tisto kar pa so izvedeli je bilo pa že za časa študija 50 let zastarelo. Večino svojega znanja o prehrani so pa itak dobili iz dnevnega časopisja in POP TVja.

Matja, hvala za lepe spodbudne in umirjene besede. Imaš popolnoma prav. Otroku prenesemo sočutje in spoštovanje do živali in imamo dovolj zaupanja v otroka, da se bo obranil številnih napadov mesojedcev.
Kaj pa praviš na laži, ki jih velikokrat poskušajo mesojedci vsiliti? Imaš mogoče kakšno izkušnjo s tem, kako otroci reagirajo nanje? Nekateri izgovori so namreč načtno oblikovani tako, da bi tudi otroku, ki ceni živali postalo meso sprejemljivo. (Npr. da živali sploh ne trpijo, da živali same želijo da se iz njih naredi zrezek, da rastline še bolj trpijo in je zato bolje jesti živali, da bodo zboleli če ne bodo jedli živali in podobne neumnosti.)

Oprosti ker te morim, sem zelo vesel, da nam lahko posreduješ svoje izkušnje. V realnem življenju se v resnici s tem sploh ne obremenjujem, ker imam popolno zaupanje v svojega otroka da bo ravnal prav. Vseeno me pa zanimajo tvoje izkušnje, ker sem zelo zelo radovedne narave Smile
(Če pa ne maraš več o tem govoriti te popolnoma razumem)
matja

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 02, 2007 11:09 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nemo, hvala za prijaznost. Ali imaš tudi ti otroke vegetarijance? Lepo si povedal/a, da verjameš v otroke. In s tem si tudi že sam/a podal/a odgovor. Različne laži in za lase privlečeni podatki o slabokrvnosti in beljakovinah otroke seveda zbegajo. Večji je to že prerasel, veliko bere, odprtih oči hodi po svetu, je neposlušen in neupogljiv zato mu ni težko reagirati kakorkoli mu pač pade v danem trenutku. Ko je bil manjši je veliko spraševal, največ pa se je naučil na izkušnjah. Ko nam je poginila muca je trpel in je torej čutil žival. Ko si utrga jabolko ali korenje, pa ne čuti bolečine v srcu. IN zgolj po tem se ravna. Seveda imajo tudi rastline razvita čutila, morda celo najvišje razvita na vsem planetu, kaj pa vemo mi o tem pravzaprav. Toda otrok in mi čutimo kadar nekaj boli žival, čutimo, kadar je nemirna, žalostna, kadar umira. Očitno smo si bližje po čustvovanju z živalmi kot z rastlinami. Po tem se ravnata moja otroka. Imamo pa navado, da se pred jedjo zahvalimo, za trenutek pomislimo in se ne vržemo takoj v hrano. Zahvalimo naravi ali bogu ali kakorkoli že rečeš saj je vseeno, zahvalimo za to kar nam daje, da se spomnimo, da ni vse samoumevno in da ni ta hrana, ki jo jemo samoumevno zrasla zgolj za nas. Vse je darilo in premalo smo hvaležni zemlji zanj Kar se tiče zdravja, dokler je otok majhen itak ne razmišlja kaj je bolj zdravo. Mi smo tisti, ki moramo za to poskrbeti. Moj malček že točno ve, ko en teden vsak večer zapovrstjo je mlečne jedi(ki jih Žal obožuje),mu začne kmalu teči iz nosa. In potem nekaj časa je za večerjo najraje sadje. Uči se na svojih izkušnjah, jaz mu jih zgolj omogočim. In ker sta oba zdrava, ju ne more nobeden prepričati, da je njuna prehrana nezdrava. Nobeden tudi nima nobene plombe v zobeh, pa ima starejši 12 let. Saj ni edini, ampak veliko jih pa ni. Lep pozdrav!
Nazaj na vrh
Alice

Pridružen/-a: 28 Jan 2007 13:26
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 05, 2007 1:33 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

To je stvar družine..če otrok ne je mesa,naj mu ga ne dajejo drugje.In če ga hoče pač naj ga ne dajo..otrok je še premlad da bi vedel kaj je meso..
V Kranju mogoče kmalu dobimo vegetarijanski vrtec..yeeyyy Very Happy Very Happy Very Happy Končno!! Very Happy Very Happy
mančini

Pridružen/-a: 12 Okt 2007 12:47
Kraj: Sveti Tomaž

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 12, 2007 1:10 pm    Naslov sporočila: nekaj besed nekoga, ki ni vegetarijanec Odgovori s citatom

Sem študent živinoreje (zdaj že absolvent) in sem preletel nekaj vaših mnenj na tem forumu, ker me je res zanimalo, kakšna so vaša mnenja itd. In potem se spotaknem takoj pri eni izmed mam, ki govori o tem, da sta njena otroka že dovolj velika (stara sta 12 let ali nekaj podobnega!!!!!!!), da več ne nasedata LAŽEM o pomanjkanju beljakovin in nekaterih elementov , ki bi naj domnevno (vašem mnenju) primanjkovala pri vegetarijanstvu. Sam nisem vegetarijanec, niti se ne spuščam v vašo "stroko", ker mislim, da mora vsak živeti tako, kot mu najbolj paše. Vendar pa vam moram vseeno posredovati nekaj zanimivih primerov, ki sem jih spoznal v času svojega šolanja,ki sedaj (če upoštevam še osnovno šolo) traja že skoraj 20 let. Tako sem že kot študent imel sošolke vegetarijanke, katerim sam nisem nikoli ničesar očital, glede tega, so pa kar precej izstopale od nas "karnivorjev", saj je bilo zanje značilno bleda koža in pa vzkipljivost, podobne primere sem opazil že prej,ko sem obiskoval enega izmed srednješolskih centrov v slveniiji. Zato se mi izjave o pomanjkanju nekaterih snovi, ne zdijo tako iz trte izvite. Tako da po mojem skromnem mnenju, ni vse zlato, kar se vam sveti.

Drug primer sem prebral nekaj chatov višje,ko sem prebral, da se ena mamica bopji, da bi v vrtcu njen otrok poskusil meso in pri konzumiranju užival, sam še nisem starš, vem pa eno stvar, oziroma govori en rek zelo lepo o tem: Otroci so naše največje bogastvo, in gospa, če se bojite, da mu bo všeč, a potem dajete prednost vegetarijanstvu pred otrokom, mislim da se morate vprašati najprej o tem nekaj!!!.

Kot tretje bom vprašal še vas vse eno stvar: Če bi hipotetično osvobodili vse živali, katere trenutno redimo v Sloveniji samo (to pomeni pol milijona govedi, nekaj čez 300 000 prašičev, 150 tisoč živali drobnice in perutnino, KAJ BI BILO PA POTEM????

Kot študent in upam, da v čimkrajšem času diplomant vas sprašujem kakšne so vaše rešitve, če ste že tako za osvoboditev živali?

Ob koncu mojega (za vas verjamem zelo mučnega) besedičenja bi vas samo opozoril, da vsi skupaj malo preveč pospošujete zadeve o zaprtih kravicah in pretepenih pusjkih,itd. Sam sem opravljal že kar nekaj dela na slovenskih farmah in vam lahko samo rečem,da res proizvodnja je ponekod res že skoraj tovarniška (govorim predvsem o perutnini), samo se zadeve izjemno izboljšujejo na vseh področjih, predvsem po tem, ko smo vstopili v EU (direktiva o perutnini, ki zagotavlja obogatene kletke za kokoši nesnice),...itd teh zadev je še in še. Sam ne zanikam mučenja živali,prav tako se mi zdi smešno oziroma malo za malo reja živali za krzno, ki se vidi enkrat v življenju na pisti v milanu, toje sramota!!!!.

Zdaj sem se spomnil, pa še enega majhnega dodatka, k zgornjim rešitvam. Pomislite samo koliko bolezni bi se še bolj razneslo, če živali izpustimo (primer je ptičja gripa, in pa še nekoliko novejša prašičja kuga), potem bo človek v nevarnosti izumrtja v nekaj letih!!!!

JA VEM TO JE MOJE MNENJE, AMPAK KAKOR GA LAHKO IZRAŽATE VI, GA LAHKO TUDI JAZ!!!!

Dober tek vsem, hvala za vašo pozornost in lep vikend
Nazaj na vrh
pikapoka
Moderator

Pridružen/-a: 14 Mar 2007 8:49
Kraj: vransko

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 12, 2007 3:52 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hej, mančini, pozdravljen med nami!

Kar nekako ne morem mimo tvojega posta, ne da bi replicirala par stvari.

Ravno prejšji teden sem na našem shodu govorila z eno študentko živinoreje, ki pa je, začuda, govorila ravno obratno, kot ti. Opisovala je katastrofalne razmere v slovenski živinoreji. Confused
Kakorkoli, brez potrebe pretirano poudarjaš svojo stopnjo izobrazbe, ker za opredelitev, ali je živinoreja etično sporna ali ne, ne potrebuješ šol. Čeprav je pa res, da je povprečen vegetarijanec mlad intelektualec.

Glede bledoličnih vegetarijancev bi se bilo za vprašati, zakaj se v današnji družbi zdi rdečeličnost in maščobna obloženost telesa normalna. Si že videl bledoličnega in suhega mesarja?
Tudi nobena vrsta živali ni tako obložena kot današnji Evropejec. Mogoče bi bilo pa treba spremeniti merila, kaj je indikator zdravja?

Glede vzkipljivosti pa je lahko mnogo razlogov. Vem pa, da znamo biti vegiji tudi nestrpni zaradi nestrpnosti družbe do nas. Veliko je treba pošlihtati v glavi, da se ne pustiš sprovocirati. Nekateri hočejo doseči radikalne spremembe na hitro, potem pa se to odrazi v preveč agresivnih reakcijah. Ampak kakorkoli je že kak vegi vzkipljiv, deluje za mir. Kar za vas, mesojedce, žal ne velja. Lahko bi rekla, cilj opravičuje sredstva - ampak jaz sem za mirno akcijo in ne podpiram takšne agresivnosti, saj ne pripelje nikamor. Jo pa razumem.

Glede staršev in dileme z otroki: pozabljaš, da stojimo na različnih bregovih. Ti izhajaš iz dejstva, da je meso zdravo in potrebno itd. blabla, mi, da je nepotrebno, celo škodljivo in da je močan opiat. Poskusi teden ali mesec dni brez mesa! Pa poročaj!

In kaj bi bilo z živalmi, če bi jih naenkrat osvobodili? Če imaš možnost si v zadnjem Poletu preberi pomenljiv odgovor na to vprašanje, ki ga je dal v intervjuju naš predsednik.
Nekako tako: do tega dogodka bi itak prihajalo postopoma, živali ne bi več umetno oplojevali, počasi bi jih spuščali nazaj v njihovo naravno okolje, ki bi ga morali ponovno zagotoviti in vzpostaviti optimalne pogoje. Sčasoma bi živali spet dobile naravni instinkt in sposobnost preživetja in uravnavanja števila vrste. Razumeti je treba, da so današnje živali zaradi tisočletnega "suženjstva" zdegenerirane, zato bi ta asimilacija trajala verjetno veliko časa. Tako kot se danes pasejo divji prašiči ali divje krave v Afriki ali kje že, takšno življenje bi imele današnje hlevske živali. Za takšno življenje so bile tudi ustvarjene.

Glede bolezni: ali ni ravno človek povzročil ptičjo kugo in BSE s svojim prekomernim, nenasitnim zlorabljanjem živali? Mislim, da si pošteno zasluži kazen. Itak so pa najbolj ogroženi jedci živalskega mesa... Laughing Ne morem si pomagati, da sem malo hudobna.
V glavnem - dvomim, da bi pri svobodnih živalih prišlo do tako smrtonosnih in nenavadnih bolezni, kot se pojavljalo danes v masovni reji živali.

In, mančini, lepo, da si z nami malo pobesedičil, meni ni bilo mučno brati tvojega posta. Upam, da ne bo tudi tebi mojega. In da ne bom izpadla vzkipljiva. Za vikend si pa le privošči kaj dobrega, pa ne pozabi, kje je zraslo.

Lepo te pozdravljam, ničkaj bleda, prej rdečelična, veganka z nekaj preveč zimske zaloge.
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po forumu -> Vegetarijanstvo
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 3

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu