Načrt strani| Povezave
Gradimo  živalim  prijazno  Slovenijo
Domača stran
Teme
Varuh pravic živali
Cerkev in živali
Revija
Mediji
Nakup
Akcije in shodi
Živalim prijazna živila
Forum
O društvu
Naročite se na brezplačne
e-novice društva!

Odjava

Forum
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Pregled zasebnih sporočilPregled zasebnih sporočil   PrijavaPrijava 

Lovstvo - v nasprotju z naravo
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Naslednja

Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po forumu -> Lov
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
visna

Pridružen/-a: 11 Nov 2006 0:52

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 11, 2006 12:00 pm    Naslov sporočila: Lovstvo - v nasprotju z naravo Odgovori s citatom

Veliko lovcev je prepričanih, da so varuhi narave. Tudi veliko drugih ljudi, celo strokovnajov na področju ekologije, se zavzemajo za lov. Moje mnenje je prav nasprotno:
Ne vem zakaj bi narava sploh potrebovala kakšnega človeškega varuha, saj je toliko časa napredovala brez nas. Ustvarila je univerzalen, samoorganizirajoč sistem, ki je stabilen. Večja je kompleksnost (več rastlinskih, živalskih vrst, bolj kompleksna prehranjevalna veriga), bolj stabilen je ekosistem. To naravno ravnovesje pa človek s krčenjem biotske raznovrstnosti ruši.V naravi bi bilo brez poseganja človeka ravno pravšnje število vrst in ravno pravšnje število predstavnikov te vrste. Zakaj potem lov, če pa ničemur ne služi, razen človekovemu egoizmu?

V Sloveniji se odstreli zelo veliko srnjadi in jelenjadi. Razlog, ki ga navajajo lovci in gozdarji je ta, da te živali pojejo preveč pomladka in se zaradi tega gozd ne more regenerirati. Vendar rastline so se na herbivore dobro prilagodile, če ne bi že izumrle. Razvile so vrsto mehanizmov, s katerimi se obranijo preobjedanja (kemične substance, ki se izločajo ob zaužitju, strukturne prilagoditve - trni, trdi listi, trde lupine semen, debela skorja debel, semenska leta, kjer pride do pojava velikega števila pomladka v zelo kratkem času, s tem se povača možnost, da posamezni osebki preživijo pritisk herbivorov).
Kaj je potem pravi razlog za odstrel toliko živali?! Gozdarji se zavzemajo za lov, saj jim je v interesu, da so njihove plantaže dreves čim manj poškodovane in da je semenitev čim večja, lovci pa se na njihovo prošnjo z veseljem odzovejo.

Lp, Visna
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo  
Alice

Pridružen/-a: 28 Jan 2007 13:26
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 28, 2007 1:38 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Narava bo že sama za vse poskrbela! Smile
pikapoka
Moderator

Pridružen/-a: 14 Mar 2007 8:49
Kraj: vransko

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 16, 2007 8:57 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ena žalostna pesem na to temo:

LISICA

Prišepala z nogo je razdrobljeno
in zvila kraj brloga se na tla.
S krvjo kot z ostro mejo odvojeno
bilo ji mrko lice je od snega.

Še slišala v bodečem dimu strel je,
še v očeh majala se ji je močvirna pot.
Z grmovja veter se scefrani vzpel je
in vsul zvenečih šiber vsepovsod.

Nad njo ko žolna je megla krožila,
lepljivi, mokri je večer rdel;
glava se dvigala ji, spet klonila
in jezik je na ranah ledenel.

Kot bakla žolti rep je v sneg omahnil.
Na ustih okus po gnilem dozori...
Po inju in dimu veter vonj je dahnil,
zaprte oči pa je zalila kri.

S.A.Jesenin

Nazadnje urejal/a pikapoka Sob Mar 17, 2007 5:38 pm; skupaj popravljeno 2 krat
Nazaj na vrh
Nemo

Pridružen/-a: 16 Mar 2007 0:01
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 16, 2007 11:14 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pikapoka, res lepa in ganljiva pesem. Sočutje človbeške vrste je prehodilo dolgo pot. Mislim da je tudi pri lovcih skrito nekje spodaj pod površino nekaj sočutja. Vendar se ga sramujejo, slišal sem jih kako temu rečejo "bambi efekt" ali kakšen tak podobno žaljiv in zaničevalen izraz.

Že dejstvo, da potrebujejo tako močno zagovarjanje svojega dela z raznoraznimi izgovori in argumenti mi da vedeti, da tudi v njih, globoko nekje zakopano, tli drobec sočutja. Vsaj pri kakšnem. Z izgovori pa si nekako hoče pričarat občutek, da nima izbire, da dela prav, da celo pomnaga naravi.
Nazaj na vrh
Alice

PrispevekObjavljeno: Ned Mar 18, 2007 9:12 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja večina ima ta občutek ampak je problem..tudi ti si ga že omenil Nemo..da se sramujejo tega občutka kaj je prav in kaj narobe..

Lov se mi zdi nesmiseln in resss ress ga ne bi potrebovali.. Exclamation
MAYO

Pridružen/-a: 22 Mar 2007 20:57
Kraj: Lj

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 26, 2007 7:15 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

O divji zveri in ubogi ovčki. Laughing

http://www.avatarist.com/avatars/Animals/Wolf-and-Sheep.jpg
Nazaj na vrh
Nemo

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 26, 2007 8:50 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

MAYO je napisal/a:
O divji zveri in ubogi ovčki. Laughing

http://www.avatarist.com/avatars/Animals/Wolf-and-Sheep.jpg

Hm, noče mi odpret.
Nazaj na vrh
BojanD

Pridružen/-a: 21 Mar 2007 10:18

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 26, 2007 9:14 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Nekje je nekdo napisal:

Gost | 26.03.2007 ob 11:58
Medvedki smo srečni, da se borite za življenja naših otrok!
Medek medvedek MA VAS RAD!
Bog vas obvaruj pred zlemi lovci.
Postanite VARUHI NARAVE in podpirali vas bomo.

Razz
Alice

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 27, 2007 5:14 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Very Happy
MAYO

Pridružen/-a: 22 Mar 2007 20:57
Kraj: Lj

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 27, 2007 5:22 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Toliko o divji zveri!

Nazadnje urejal/a MAYO Ned Apr 01, 2007 8:50 am; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Scrofa

Pridružen/-a: 30 Mar 2007 7:52

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 30, 2007 7:58 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdravljeni!

Naletel sem na vaš forum in strani društva. Seveda sem pregledal pravila napisana na vrhu foruma, ker sem predvideval, da je forum namenjen samo članom društva.
A takega določila nisem našel. Zato sem se odločil, da se registriram in vas kaj povprašam.

A da ne slepomišim, naj takoj povem, da sem lovec. Zato se tudi prvič javljam v tej temi.

Kaj pričakujem, kaj ponujam?

Pogovor predvsem, izmenjavo mnenj. Kulturno.. Vseeno je ali zato da se samo spoznamo, ali morebiti zato, da v bodoče celo sodelujemo. Tega ni moč naprej predvideti.

Zato najprej vprašanje za vse vas.
Ali je prav, da sem se prijavil, je to za vas sprejemljivo in ste o lovskih tematikah pripravljeni debatirati, ali pač ne. Vaše napotke bom seveda upošteval.

Do takrat pa prav lep pozdrav.

HHV
Nazaj na vrh
boris_kolar
Moderator

Pridružen/-a: 11 Mar 2007 12:53

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 30, 2007 2:09 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

HHV je napisal/a:
Ali je prav, da sem se prijavil, je to za vas sprejemljivo in ste o lovskih tematikah pripravljeni debatirati, ali pač ne. Vaše napotke bom seveda upošteval.

Seveda je prav. Forum je odprt za vse obiskovalce. Smo pa tukaj zbrani predvsem nasprotniki lova. Menimo, da je ubijanje kvečjemu izhod v sili - na primer, če je žival smrtno ranjena ali neozdravljivo bolna in jo ne čaka v življenju nič drugega kot trpljenje. Žal je v praksi lov daleč od tega.

Probleme zaradi naravnega neravnovesja, zaščite ljudi in premoženja in druge probleme pa se da rešiti brez lova (sterilizacija, zaščitne ograje, preseljevanje,...), res pa je, da so te rešitve dražje. Ampak, ko gre za etiko, cena ne bi smela igrati glavne vloge. Sicer bi enako lahko sklepali za bolne, ranjene, ali finančno nesposobne ljudi.

Prav to je tudi eno izmed naših bistvenih načel: živali so res v marsičem drugačne od ljudi, a so nam hkrati tudi podobne in so se sposobne veseliti, navezovati prijateljstke zveze, in tudi trpijo prav tako kot trpi človek. Zato nam etika veleva, da spoštujemo življenja vseh čutečih bitij, tako ljudi kot živali.
Nazaj na vrh
Scrofa

Pridružen/-a: 30 Mar 2007 7:52

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 02, 2007 6:02 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

boris_kolar je napisal/a:

Seveda je prav. Forum je odprt za vse obiskovalce. Smo pa tukaj zbrani predvsem nasprotniki lova. Menimo, da je ubijanje kvečjemu izhod v sili - na primer, če je žival smrtno ranjena ali neozdravljivo bolna in jo ne čaka v življenju nič drugega kot trpljenje. Žal je v praksi lov daleč od tega.

Probleme zaradi naravnega neravnovesja, zaščite ljudi in premoženja in druge probleme pa se da rešiti brez lova (sterilizacija, zaščitne ograje, preseljevanje,...), res pa je, da so te rešitve dražje. Ampak, ko gre za etiko, cena ne bi smela igrati glavne vloge. Sicer bi enako lahko sklepali za bolne, ranjene, ali finančno nesposobne ljudi.

Prav to je tudi eno izmed naših bistvenih načel: živali so res v marsičem drugačne od ljudi, a so nam hkrati tudi podobne in so se sposobne veseliti, navezovati prijateljstke zveze, in tudi trpijo prav tako kot trpi človek. Zato nam etika veleva, da spoštujemo življenja vseh čutečih bitij, tako ljudi kot živali.

Me veseli, da tako razmišljaš.Very Happy
Ob tvojem postu lahko navedem nekakšno osnovo mojega razmišljanja, ki bi ga lahko razvijal na tem mestu.
Namreč, s tvojim tretjim odstavkom se v celoti strinjam, z drugim delno in s prvim nikakor. Zato bi bila moja vprašanja, razmišljanja in odgovori vam orientirani ravno na te vsebine.
A ob svojem času, ko se o moji prisotnosti izrazi še kdo.

LP
Nazaj na vrh
BojanD

Pridružen/-a: 21 Mar 2007 10:18

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 02, 2007 8:08 am    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

HHV je napisal/a:

Me veseli, da tako razmišljaš.Very Happy
Ob tvojem postu lahko navedem nekakšno osnovo mojega razmišljanja, ki bi ga lahko razvijal na tem mestu.
Namreč, s tvojim tretjim odstavkom se v celoti strinjam, z drugim delno in s prvim nikakor. Zato bi bila moja vprašanja, razmišljanja in odgovori vam orientirani ravno na te vsebine.
A ob svojem času, ko se o moji prisotnosti izrazi še kdo.

LP

Na vsak način bi bilo zanimivo slišati to od nekoga iz "prve roke" (prakse) Idea Cool
Nemo

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 02, 2007 4:52 pm    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdravljen HHV, vsekakor si dobrodošel na forumu, vedno je zanimivo slišati drugačno mnenje. Povsem normalno je, da imamo ljudje različna videnja reševanja problemov, zato bi radi slišali tudi tvoje mnenje.

Osebno se pridružujem Borisovemu mnenju, se z njim strinjam v vseh treh točkah. Torej, zanima me, zakaj se ne strinjaš s prvim odstavkom? Če nekako prav razumem lovsko terminologijo je Boris tu mislil neke vrste omejen sanitarni odstrel?
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po forumu -> Lov
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 8

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu